STRONA GŁÓWNA WESELA I ZABAWY MUZYKA W LITURGII KONTAKT
OPRAWA MUZYCZNA ŚLUBÓW, WESEL I ZABAW
Marian Czubkowski
Śpiew i zabawy z Akordeonem
Oczepiny i zabawy integracyjne
Oczepiny i zabawy integracyjne
Organizuję w czasie  wesel zgodnie z tradycją  o godzinie 24.00 "OCZEPINY".
W scenariuszu tych obrzędów uwzględniam  każde życzenie młodych i gości weselnych - wcześniej przed weselem ustalanych. Prowadzę tradycyjne zdjęcie welonu i muszki/krawatu Parze Młodej, przyśpiewki, taniec z Parą Młodą  czy też wspólne zabawy pozostawiajace na długo dobry nastrój i wspomnienia.
Całość Oczepin prowadzę jako konferansjer i wodzirej.
Przygotowuje sam rekwizyty do wspólnych zabaw dla poprawy czytelnsci i nadania im  barw.

Przykłady zabaw :

  • wróżby z balonów
     
Państwo młodzi przebijają balony w których są karteczki każdy czyta tą którą wylosuję, aż do ostatniej. Na karteczkach jest np.- będę sprzątać kuchnię- będę po imprezie prowadzić samochód- będę prać pieluchy itp.
  • prorokowanie potomstwa
Prowadzimy zabawę z parą młodych. Na środku sali stawiamy dwa krzesła oparciami do siebie, na których siadają młodzi, z reguły pani młoda przodem do orkiestry. Na umówiony znak odwracają głowy w swoją stronę.Jeżeli młoda patrzy przez prawe ramię będzie chłopiec, przez lewe - dziewczynka, analogicznie Pan młody. Natomiast jeżeli odwrócą się - /młoda w lewo , młody w prawo - patrzą na siebie / bliźnięta. I tu zaczyna się zabawa analogicznie jak wcześniej z określeniem płci. Młodzi decydują ile chcą mieć dzieci. Zabawa okraszona odpowiednim do nastroju na sali komentarzem gwarantuje świetną zabawę.
  • przysięga małżeńska

Młodzi powinni powtarzać za prowadzącym. Powtarzają jak na ślubie najpierw Pan Młody a później Pani Młoda. w miejsce kropek oczywiście wstawiamy ich imiona.

Ja.......,biorę sobie ciebie.........., od czasu do czasu, na siebie, żeby ci dobrze było, pieniądze żebyś wszystkie oddawała, dobrze gospodarzyła, dużo dzieci urodziła i szczęśliwa ze mną była.

Ja.......,biorę sobie ciebie......... za męża, żebyś mało spał,rano,w południe i w nocy i po północy, mnie kochałi na resztę godzin jeszcze siły miał.

  • poznajmy się  
Zabawa typowo oczepinowa przeznaczona dla Pary Młodej. Po oddaniu welonu i muszki Nowożeńcy mają pokazać czy się dobrze zdążyli poznać w okresie narzeczeństwa. Do konkursu przystępuje para młoda i grupa osób płci obojga. Najpierw sadza się w rzędzie kilka Pań z Panną Młodą w środku a pan młody /z zawiązanymi oczami/ ma ją rozpoznaćpo wymienionej części ciała. Najczęściej rozpoznaje małżonkę po kolanie, ale zdarzają się przypadki rozpoznawania po nosie, udach, lub biuście. Zabawę powtarza się aż do rozpoznania osoby szukanej Po odnalezieniu Panny młodej role się zamieniają Pan Młody siada wśród Panów na krzesełkach, a zadaniem Pani Młodej jest odnalezienie ukrytego małżonka, rozpoznając go po wymienionej części ciała. Najczęściej w tym przypadku tą częścią ciała jest nos, ale zdarzają się przypadki gdzie rozpoznaje Pana młodego po pępku, pośladkach lub po pocałunku.

  • zbieramy na wózek
Tej zabawy chyba nikomu nie trzeba opisywać, ale dla formalności niech będzie. Zabawa ma swoje miejsce najczęściej po oczepinach. W zabawie bierze udział Para Młoda,Świadkowie i wszyscy chętni goście. Świadkowie dostają miseczki i siadają sobie pod sceną,Para młoda rozpoczyna taniec. Goście biorący udział w tej zabawie mogą tańczyć tylko z Parą Młodą,aby zatańczyć z Panem lub Panią Młodą należy uiścić opłatę u świadków. Zebrane pieniądze para młoda przeznacza na wózek dla swojego dziecka


cytat : http://basta.cba.pl/Oczepiny-poznajmysie.html 
Oczepiny (zwane też przedbabinami, czepieniem, czepinami) to dawny obrzęd weselny znany u większości ludów słowiańskich, podczas którego panna młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny. Nazwa oczepiny pochodzi od czepca, nakrycia głowy, jakie nosiły mężatki w miejsce panieńskiego wianka.
Oczepiny odbywały się o północy, kiedy to pannę młodą prowadzono do bocznej izby, śpiewając przy tym pieśń Oj, chmielu, chmielu... Potem druhny zdejmowały z głowy panny młodej wianek, ścinano jej warkocz lub skracano włosy, a starsze zamężne kobiety nakładały czepiec. Czepiec weselny, z białego płótna, misternie haftowany, najczęściej był podarunkiem od matki chrzestnej. Brat panny młodej lub najstarszy drużba wręczał go starościnie (która często była wcześniej swatką). Umieszczony na głowie, naznaczony znakiem krzyża, stawał się atrybutem małżeństwa.
Oczepinom towarzyszyły różne zwyczaje: panna młoda "na niby" zrzucała i deptała czepek, czasem któryś z drużbów zamiast czepka wkładał jej na głowę męski kapelusz, uciekała dookoła stołu przed mężatkami chcącymi ją oczepić, broniła się przed oczepinami sama lub "pomagali" jej żonaci mężczyźni.
Współcześnie w Polsce pozostałością oczepin jest spotykany na wsi w niektórych regionach zwyczaj datków "na czepiec".
Oczepiny mogą być różnego typu, w tych nowoczesnych np. przygotowuje się około stu balonów. Do dwóch wkłada się karteczki z napisem "Pan Młody" i "Panna Młoda". Wygrywa ten, kto je znajdzie poprzez nakłuwanie igłą balonów.
cytat: http://pl.wikipedia.org/wiki/Oczepiny